زعفران, مقالات

تاریخچه زعفران

تاریخچه زعفران

زعفران گیاه ظریف  Crocus sativus، ادویه ای است که پیشینه آن حتی در دوران باستان تایید شده است.

در دوره ایران باستان بود که کشت این گیاه با ارزش آغاز شد، گیاهی که الکساندر بزرگ از آن در حمام های زعفران برای بهبود زخم های خود استفاده می کرد.

سومریان نیز از زعفران به عنوان درمان و معجون برای انواع بیماری ها استفاده می کردند.

همچنین آثاری در جزیره سانتورینی یونان وجود دارد،که  تولید و کاربرد زعفران را به عنوان یک ابزار شفا دهنده در اوایل سال ۱۷۰۰ پیش از میلاد نشان می دهد. در واقع یونانیان و رومیان باستان برای استفاده های مختلف از جمله مواد رنگی، مواد غذایی و عطر کلئوپاترا مصر از زعفران استفاده می کردند و معتقد بودند زعفران تاثیراتی عاشقانه و لذت بخش دارد.

در قرن اول، پزشك یونانی Pedanius Dioscorides، Materia Medica، كتابی مرجع در مورد گیاهان دارویی در عملكرد پزشکی را كه استفاده از زعفران را برای بهبود زخم و التهاب ثبت كرد، تهیه كرد. اما در طول سال های پس از آن، استفاده، تقاضا و تولید این ادویه کمرنگ تر شد. طاعون (مرگ سیاه) در سده ۱۳ منجر به افزایش تقاضا و استفاده از زعفران در اروپا برای درمان قربانیان شد و در نهایت، ۱۴ هفته طولانی “جنگ زعفران” پیش امد .

استفاده و ارزش زعفران در چند قرن بعد، اولین بار در اروپای غربی اتفاق افتاد، مهاجران آلمانی که به نام پنسیلوانیا هلندی شناخته می شوند، گیاهان Crocus sativus را به سرزمین جدید خود بردند و این محصول را در شرق پنسیلوانیا کشت کردند ، جایی که امروزه هنوز زعفران کشت می شود. با این حال، بخش عمده ای از زعفران در سراسر جهان همچنان در ایران (که به نام مستعار “طلای سرخ” نامیده می شود) کشت و تامین می شود.

تولید زعفران

در حال حاضر زعفران تا قیمت ۱۱۰۰۰ دلار در هر کیلوگرم فروخته می شود. این هزینه های بالا عمدتا به دلیل دشواری فرآیند تولید است که برای تولید یک کیلو زعفران نیاز به ۴۵۰،۰۰۰ عصاره دست ساز (از حدود ۱۵۰،۰۰۰ شکوفه) دارد. این گیاهان ارزشمند حاوی چهار ترکیب زیستی فعال با خواص دارویی و غنی از کاروتنوئیدها ، حاوی لیکوپن و بتا کاروتن هستند.
مواد اصلی فعال زعفران عبارتند از کروسین ها و کروستین ها، مسئول رنگ زرد مخصوص زعفران ؛ picrocrocin، مسئول طعم تند زعفران؛ و سافرانین مسئول عطر عالی آن است.
Crocin، crocetin و safranin همه آنتی اکسیدان های قوی هستند و می توانند با افسردگی از طریق کاهش استرس اکسیداتیو (شناخته شده در افسردگی) مبارزه کنند. مطالعات نشان داده است که وقتی که هر سه موجود هستند، اثر قویتری ایجاد می شود و توانایی دارویی آن در این شرایط افزایش می یابد.
اثر سروتونینرژیک زعفران مانند فلوکستین، یک درمان متعارف برای افسردگی است. مطالعات انجام شده در رابطه با استفاده از زعفران در اختلال قبل از قاعدگی نیز نتایج خوبی بدست آورده است.

 

عوارض جانبی استفاده از زعفران

زعفران ممکن است در برخی افراد،عوارض جانبی از جمله افزایش اضطراب، افزایش اشتها، حالت تهوع و سردرد ایجاد کند، اگر چه در صورت مصرف بیش از حد. به طور کلی عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی معمولی بسیار بیشتر از زعفران است. علاوه بر این ممکن است تغییرات در میزان سروتونین در مغز وجود داشته باشد.
اندازه مصرف ایمن روزانه زعفران تا ۱,۵ گرم است، در حالی که استفاده بیشتر از ۵ گرم در روز ممکن است خطرناک باشد.
در درمان با زعفران دوزهایی حدود ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم روزانه توصیه می شود و تاثیرات یا عوارض جانبی زعفران بیش از دوازده هفته طول نمی کشد.

از زعفران بیشتر بدانید

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که نزدیک به نیمی از مردم ایالات متحده به دلیلی به روانپزشک مراجعه می کنند؛ یکی دیگر از تحقیقات گزارش داد که نیمی از بزرگسالانی که افسردگی خود را گزارش کرده بودند، استفاده از زعفران را در درمان افسردگی مفید دانستند.
همچنین لازم است توجه داشته باشید که مطالعات درمان شناختی رفتاری در افسردگی های خفیف تا متوسط، نتایج مشابهی از زعفران با داروهای ضد افسردگی معمولی را نشان داده اند.

قیمت این طلای سرخ! 

اگرچه مقادیر فله ای آن بسیار گران است، اما بسته بندی های کوچک آن برای درمان می تواند مقرون به صرفه باشد، اثر جانبی افزایش محبوبیت زعفران در جوامع ممکن است نوع تقلبی آن را در بازار زیاد کند پس حتما زعفران را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و از محل غیرقابل اعتماد خریداری نکنید.

 

شما می توانید زعفران اصل را با خیال راحت و با ضمانت بازگشت از فروشگاه آنلاین آبیز تهیه فرمایید.

 

زعفران آبیز را به جریان زندگی تان بیاورید…

شکی نیست که تحقیقات جاری نشان می دهد که اثر زعفران می تواند در درمان بزرگسالان با افسردگی شدید خفیف تا متوسط و شاید در سایر انواع افسردگی نیز مانند افسردگی پس از زایمان نتیجه بخش باشد. پتانسیل استفاده از زعفران به عنوان یک دارو برای درمان افسردگی به جای استفاده از داروهای ضد افسردگی وجود دارد.
زعفران، افراد در معرض افسردگی شدید را در جلوگیری از ناتوانی و بدتر شدن دوره افسردگی کاملا کمک می کند. پتانسیل استفاده از این ادویه معجزه آسا در درمان افسردگی روشن است.

 

نظرات شما برای ما مهم است ، خوشحال می شویم آن را با ما درمیان بگذارید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *